Radioterapie
Radioterapie v léčbě nádorových onemocnění
Radioterapie je léčba nádorových onemocnění využívající účinek ionizujícího záření. Indikuje se jako terapie lokální (případně lokoregionální), je neinvazivní a pacienty relativně dobře snášená. Je možné ji aplikovat samostatně nebo v kombinaci se systémovou onkologickou léčbou.
V případě nádorových onemocnění plic je nejčastěji indikována u lokálně pokročilých primárně inoperabilních tumorů nebo jako alternativa u pacientů s technicky operabilními nádory, ale u kterých z různých důvodů nelze operační zákrok provést.
Léčba ozařováním je standardně frakcionovaná. Každá frakce trvá několik minut a většinou se aplikuje každý po sobě jdoucí pracovní den. Charakter plicního nádoru a jeho stádium předurčuje, jak (tedy v kolika frakcích) a jakým způsobem (jakým typem ozařovače) bude radioterapie prováděna.
V drtivé většině případů se při ozařování používají fotonové svazky. Léčba protony u nádorových onemocnění plic není ve světě ani v České republice považována za standardní postup.
Při radioterapii fotony lze u menších a periferně lokalizovaných tumorů využít speciální typy ozařovačů pro tzv.stereotaktickou radioterapii, jako je například robotický ozařovač (CyberKnife). Hlavním indikačním kritériem je velikost nádorového ložiska v maximálním průměru do 5 cm. Tumor musí být ohraničený proti regionálním strukturám, nesmí být přítomna invaze do sousedících struktur (hlavní bronchus, mediastinum, aorta, plicní tepny…) a nesmí zasahovat do podkožních struktur. Výhodou této techniky je kratší celková doba léčby (tedy nižší počet frakcí), vyšší kumulativní dávka aplikovaná do nádoru a nižší ozáření okolních zdravých tkání sousedících s tkání nádorovou.
U tumorů pokročilejších, kde není možné využít výhod výše uvedené stereotaxe, se dnes standardně používají lineární urychlovače s možností tzv. radioterapie řízené obrazem, kdy je cílový objem (nádor s bezpečnostním lemem) před každou frakcí zkontrolován přídavným systémem zobrazovacích metod. To, spolu s možnostmi synchronizace celé procedury s respiračním cyklem, umožňuje zajistit přesnější ozáření tumoru a zároveň snížit případné nežádoucí účinky léčby ozařováním.
Radioterapie je jednoduchá, neinvazivní, dostupná a účinná metoda léčby rakoviny plic. Tam kde rozsah nádoru nebo celkový stav pacienta nedovoluje indikovat operační zákrok, je vhodnou alternativou.
MUDr. Josef Valchář
Onkologické centrum Nemocnice Na Pleši